Jakie systemy i technologie stosuje marka Asics?
3 kwietnia 2017
Inne

0

Marka powstała w w 1949 roku i początkowo działała pod nazwą Onitsuka Co., Ltd. Pierwsza nazwa firmy była związana z jej właścicielem – Kihachiro Onitsuka, który postanowił produkować obuwie do koszykówki. Obecnie japoński brand cieszy się rozpoznawalnością na całym świecie i słynie z zaawansowanych technologicznie produktów. Nad solidnością butów Asics czuwa sztab specjalistów w postaci inżynierów i projektantów, dokładających wszelkich starań, by wszystkie ich dzieła zapewniały najwyższy komfort i spełniały wymagane standardy. Asics to producent znany między innymi z wielu modeli obuwia biegowego, które dzięki zastosowanym rozwiązaniom technologicznym ułatwiają sportowcom uprawianie swojej ulubionej dyscypliny. Sprawdźmy zatem, jakie systemy i technologie kryją się w tych obuwniczych dziełach.

I.G.S (Impact Guide System) – jest to szereg założeń w zakresie filozofii wyznawanej przez japoński brand. W I.G.S projektanci i inżynierowie Asics korzystają z całej swojej wiedzy w celu tworzenia butów, które pozwalają na wykonywanie w pełni naturalnych anatomicznie ruchów stopy, we wszystkich fazach biegu i chodu. Jest to możliwe dzięki integracji wielu systemów, które czuwają między innymi nad prawidłowym ułożeniem stopy oraz stworzeniem dla niej wystarczającego wsparcia i poziomu amortyzacji. I.G.S to standardy wpływające na poprawę komfortu użytkowania i ochrona przez urazami, jakie mogą spotkać każdego sportowca w czasie uprawiania aktywności fizycznej.

Rearfoot Gel – najważniejszy system Asics, jeśli chodzi o rozwiązania wspierające amortyzację. Rozwiązanie to umożliwia optymalną absorpcję energii, którą powodują wstrząsy wynikające z intensywnego kontaktu stopy z podłożem. W tym systemie marka wykorzystuje poliuretanowe kapsułki zawierające silikon. Umieszczane są one w tylnej części podeszwy. W zależności od konkretnego modelu i jego przeznaczenia, kapsułki te mogą różnić się rozmiarem, budową i ich umiejscowieniem.

Rearfoot Gel – główny system amortyzujący Asics. Absorbuje energię powstałą w wyniku wstrząsów podczas kontaktu stopy z podłożem. Jego działanie jest możliwe dzięki poliuretanowym kapsułkom wypełnionym silikonem, które umieszcza się z tyłu podeszwy. Rozmiar, konstrukcja i lokalizacja kapsułek może się różnić w przypadku konkretnych modeli.

Forefoot Gel – kolejne rozwiązanie w zakresie amortyzacji. Jest to system działający podobnie jak Rearfoot Gel, jednak w tym przypadku poliuretanowe kapsułki wypełnione silikonem umieszczane są w przedniej części buta.

Rearfoot and Forefoot GEL Cushioning Systems – integracja systemów Rearfoot Gel oraz Forefoot Gel, umożliwiająca stworzenie maksymalnego poziomu amortyzacji, wspierając jednocześnie tylną i przednią część stopy.

SpEva – tworzywo syntetyczne wykorzystywane do tworzenia konstrukcji podeszwy środkowej. Dzieli się je na 3 rodzaje ze względu na gęstość, która może być różna w zależności od tego, czego oczekuje się od danego modelu obuwia sportowego. Materiał ten jest bardzo praktyczny, ponieważ jego zastosowanie minimalizuje ryzyko pękania podeszwy.

SpEva 45 – reprezentant systemu SpEva charakteryzujący się najmniejszym stopniem gęstości. Wykorzystywany w wielu sportowych butach, od których oczekuje się przede wszystkim amortyzacji i wsparcia dla stopy.

SpEva 55 – syntetyk z serii SpEva, w którym występuje gęstość na średnim poziomie. Znajduje zastosowanie w modelach, gdzie wymaga się stabilizacji stopy.

SpEva 65 – syntetyczny składnik podeszwy środkowej o największej gęstości spośród wszystkich tworzyw typu SpEva. Dzięki wysokiej gęstości w odpowiedni sposób usztywnia podeszwę i chroni ją przed deformacją. Ma też wpływ na stabilizację stopy w różnych fazach ruchu.

Solyte – materiał z ko-polimeru. Podobnie jak w przypadku SpEva, stosuje się go w produkcji podeszwy środkowej. Odznacza się mniejszą wagą niż SpEva, dlatego ma znaczący wpływ na ogólną wagę gotowego produktu. Jest wykorzystywany w butach, które muszą być po prostu lekkie. Warto zaznaczyć, że udział tworzywa Solyte w konstrukcji buta potrafi obniżyć jego wagę nawet o 50% w porównaniu z tradycyjnie stosowanymi materiałami.

Solyte 45 – analogicznie jak w przypadku SpEva, Solyte 45 to reprezentant swojej serii tworzyw ko-polimerowych charakteryzujących się najmniejszą gęstością. Jest to nowszy rodzaj tworzywa używanego w tworzeniu podeszwy środkowej i pozwala on znacząco zredukować wagę butów.

Solyte 55 – tworzywo ko-polimerowe służące jako składnik podeszwy środkowej w butach Asics, cechujący się średnim poziomem gęstości. Ma bardzo silne właściwości amortyzujące i świetnie wpływa na stabilizację obszaru podeszwy środkowej.

Solyte 65 – najbardziej zaawansowany przedstawiciel rodziny Solyte, mający najwyższy poziom gęstości. Jest znacznie lżejszym odpowiednikiem SpEva 65. Znakomicie usztywnia podeszwę środkową i usprawnia stabilizację.

Duo Max Support System – system, którego głównym zadaniem jest zapobieganie poruszaniu się stopy w bucie w czasie chodu lub biegu. Jest to możliwe za sprawą wykorzystanie podeszwy środkowej składającej się z dwóch warstw tworzywa o odmiennej gęstości. Takie rozwiązanie sprawia, że główny ciężar spoczywa na śródstopiu, co jest bardzo pożądanym efektem działania Duo Max Support System. Technologia ta pomaga walczyć z nadmierną pronacją stopy.

Soft Top Duomax – jest jednym z wariantów technologii Asics Duo Max. Podobnie, jak przypadku poprzedniego rozwiązania, używa się dwóch warstw materiału o różnej gęstości w celu stworzenia odpowiedniej konstrukcji podeszwy środkowej. System ten zapobiega obracaniu się stopy do wewnętrznej strony buta oraz daje wsparcie i stabilizację stopie.

Dynamic Cradle – system również dotyczący podeszwy środkowej. Polega on na tym, że jej część powstanie w wyniku wtryskiwania tworzywa o specjalnych właściwościach. Dzięki temu stopy „współpracują” z butami.

Trusstic System – innowacyjny system umożliwiający sprawowanie kontroli nad ruchami skrętnymi. Zapewnia też dodatkową stabilizację i jestem elementem wzmacniającym podeszwę.

Space Trusstic – system, który jest dopełnieniem technologii Trusstic System. Lukę między podeszwą środkową a Trusstic wypełnia się tworzywem poprawiającym poziom elastyczności podeszwy. Przekłada się to na zwiększenie możliwości w kwestii zakresu ruchów.

Duo Truss – system, który powstał w celu zapewnienia optymalnego wsparcia dla łuku wzdłużnego stopy i poprawy kontroli nad ruchami skrętnymi. W butach Asics wykorzystuje się do tego specjalny moduł oparty na tworzywach o odmiennej gęstości.

Trail Sensor System – technologia ułatwiająca powierzchowny kontakt buta z podłożem w utrudnionych warunkach terenowych.

Gender Specyfic Forefoot Cushioning – technologia bazująca na ko-polimerowym tworzywie Solyte, który umieszcza się w przedniej części buta. W tym systemie spore znaczenie ma płeć użytkownika, ponieważ w przypadku butów damskich stosuje się tworzywo o mniejszej gęstości, a w butach dedykowanych mężczyznom wykorzystuje się Solyte o większej gęstości.

+3 Midsole – technologia znana przede wszystkim z obuwia Asics kierowanego dla kobiet. Specjalna warstwa materiału o długości trzech milimetrów umieszczana jest w podeszwie środkowej, by zmniejszyć napięcie odczuwanie w ścięgnie Achillesa.

10mm Heel Gradient – system, który można znaleźć w obuwiu piłkarskim Asics. Projektanci wpadli na pomysł, że korzyść dla zawodników może przynieść wyrównanie poziomów między przednią a tylną częścią buta. W efekcie piłkarz w pełni naturalnie może układać swoją stopę w bucie, co dobrze działa na ścięgno Achillesa oraz układ kostny i układ mięśniowy.

Propulsion plate – technologia korzystająca ze specjalnej utwardzanej płytki zlokalizowanej w przedniej części buta. Działanie systemu polega na zwiększeniu siły napędowej.

Rock Protection plate – projektanci Asics dbają nie tylko o komfort i bezpieczeństwo użytkownika, ale również o wytrzymałość swoich produktów. Rock Protection plate jest jednym z rozwiązań mających na celu zwiększanie żywotności obuwia. Wzmacnia on podeszwę, czyniąc ją odporniejszą na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne.

AHAR – gumowe tworzywo wykorzystywane w podeszwie, gdzie umieszcza się jego grubą warstwę w celu zapewnienia odpowiedniej odporności produktu na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne.

AHAR+ – odmiana gumowego tworzywa AHAR, w którym zredukowano wagę, dzięki czemu produkty z wykorzystaniem tego systemu są znacznie lżejsze w porównaniu z tymi, w których wykorzystuje się tradycyjne materiały.

Duo Sole – system polegający na zastosowaniu w konstrukcji podeszwy dwóch warstw materiału o odmiennej gęstości. Pozwala to na równomierne rozłożenie ciężaru sportowca.

DuraSponge – w tym rozwiązaniu projektanci stosują tworzywo gumowe AHAR w przedniej części podeszwy zewnętrznej, tym samym wzmacniając ten element buta.

Solyte Midsole – rozwiązanie oparte na wykorzystaniu ko-polimeru Solyte w budowie podeszwy środkowej.

Wet Gripp Rubber – specjalne tworzywo syntetyczne, które nakłada się w formie warstwy na podeszwę w celu wzmocnienia właściwości antypoślizgowych.

Flex Groove – kolejny system wykorzystywany w podeszwach butów Asics. Tym razem chodzi o rowki w podeszwie. Ich głębokość, ilość i lokalizacja pozwalają na usprawnienie amortyzacji i zwiększenie poziomu elastyczności danego modelu obuwia.

Nanotechnology – niezwykle innowacyjna technologia, w której wykorzystuje się nanocząsteczki. Rozwiązanie, które stanowi pewnego rodzaju rewolucję na rynku obuwia sportowego, sprawia, że buty stają się odporne na zabrudzenia.

Discrete Sole – podział konstrukcji buta na trzy moduły, które działają niezależnie od siebie. Umieszczane są w przedniej, środkowej i tylnej części podeszwy.

Transition Sole – tą nazwą japońska marka określa zastosowanie syntetyku SpEva w konstrukcji podeszwy środkowej aż w trzech odmiennych gęstościach. Sportowiec zyskuje dzięki temu niespotykany dotąd komfort użytkowania.

Asymmetrical Lacing – nowoczesny system wiązania odznaczający się asymetrycznym ułożeniem sznurowadeł. Zabieg ten nie jest dziełem przypadku, lecz celowo uwzględnia naturalny kształt stopy. Pozwala to na lepsze dopasowanie buta do konkretnego użytkownika. Minimalizuje też ryzyko powstawania otarć na skórze.

Discrete Eyestay Lacing – rozłożenie napięcia sznurówek równomiernie na całym obszarze systemu. Stosuje się tutaj specjalnie zaprojektowany układ przelotek, co pozwala unikać bolesnych otarć na skórze.

Inner Lock Lacing System – system wiązania z wykorzystaniem dwóch wewnętrznych wkładek na śródstopiu. Buty z takim systemem znacznie łatwiej dopasowuje się do stopy, ograniczając tym samym jej poruszanie się wewnątrz buta.

Biormorphic – system zapobiegający deformacji cholewki za sprawą innowacyjnej konstrukcji. Ponadto Biormorphic ułatwia dopasowanie but do stopy i minimalizuje ryzyko nieprzyjemnych urazów.

PHF (Personal Heel Fit) – tak marka Asics określa zastosowanie pianki o wysokim poziomie gęstości i elastyczności wokół zapiętka. Można stwierdzić zatem, że obuwie z tą technologią potrafią zapamiętać kształt stopy.

RhynoSkin – czerpiący inspirację ze skóry nosorożca materiał, który ma znaczenie dla odporności obuwia na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne oraz przedłużający żywotność modelu, w którym został zastosowany.

Lace Pocket – kolejny system wiązania zapobiegający plątaniu się sznurowadeł. Często marka Asics wykorzystuje ten system w butach do uprawiania nordic walkingu.

Anti Gravel Tongue – technologia wykorzystująca specjalnie opracowanie położenie języków. System zapobiega dostawaniu się do wnętrza buta kamieni i piasku.

ComforDry Sockliner – wkładka odznaczająca się silnymi właściwościami antybakteryjnymi. Znajduje się ona w środku buta i zapewnia odpowiednią higienę stopom, które w wyniku aktywności fizycznej sprzyjają namnażaniu się bakterii i grzybów w obuwiu.

Removable Sockliner – typ wkładki antybakteryjnej w sportowym obuwiu Asics. W przeciwieństwie do ComfortDry Sockliner łatwiej dopasowuje się do kształtu stopy i jest wymienna.

Gilled Mesh – wierzchnia warstwa cholewki w postaci przewiewnej siateczki. Umożliwia poprawną cyrkulację powietrza i ogranicza potliwość stóp.

3M Reflective – tworzywo o właściwościach odblaskowych. Za jego produkcję odpowiedzialna jest firma 3M, a marka Asics wykorzystuje z powodzeniem ten materiał, by umożliwiać biegaczom czerpanie radości ze swojej ulubionej dyscypliny nawet po zmroku.

Gore-Tex – wodoodporna membrana, która od wielu lat wykorzystywana jest przez wielu producentów odzieży i obuwia, również przez markę Asics. Stworzone z porowatego teflonu tworzywo świetnie sprawdza się jako ochrona przed dostawaniem się do wnętrza obuwia wody. Ponadto Gore-Tex bardzo dobrze radzi sobie z odprowadzaniem nadmiaru wilgoci.

PGuard – wytrzymałe tworzywo syntetyczne, które zlokalizowane jest z przodu podeszwy i ma na celu zwiększenie odporności tego elementu na ścieranie i uszkodzenia.

Californian Slip Lasting – rozwiązanie, w którym tworzywo SpEva łączone jest z podeszwą środkową.

Slip Lasting – rozwiązanie, w którym cholewka i podeszwa środkowa są łączone ze sobą w taki sposób, by obuwie było lekkie i elastyczne.

Board Lasting – system łączący podeszwę zewnętrzną z materiałem w tylnej części buta w taki sposób, by produkt mógł się charakteryzować optymalną stabilnością i wytrzymałością.

Combination Lasting – fuzja systemów Board Lasting i Slip Lasting dokonywana w celu zwiększenia stabilności i elastyczności oraz zredukowania wagi butów.

Źródło zdjęć: http://www.runningshoesguru.com/2012/10/preview-asics-gel-lyte-33-ii/

Podeślij swoim znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *